Třetí lekce běhání! Letní příprava na půlmaraton

V předchozích dvou dílech o běhání jste se naučili důležité základy a postupy pro zvyšování vytrvalosti. Pokud se pro vás běhání stalo radostí, určitě se těšíte na další tréninky a pokroky. A co jiného je pokrokem, než uběhnutí půlmaratonu.

Běhání v létě nevzdávejte

S příchodem hezkého počasí a vysokých teplot se mnoho lidí rozhodně s běháním přestat. Nebaví je potit se na sluníčku a rozpáleném betonu. Přerušit tréninky na dobu prázdnin rozhodně není zrovna dobrý nápad. Nepřestávejte běhat ani v létě, dokonce i na pařáky se můžete předem připravit. Jak na to?

nejleginy-treti-lekce-behani-pic-1

Pokud běháte nejčastěji v poledních a odpoledních hodinách, zkuste čas tréninku upravit. Ideální je ráno, kdy jsou teploty nižší. Stejně tak můžete vyrazit až večer, kdy je stále světlo, ale paprsky již nejsou tak ostré. Vyzkoušejte vyměnit běhání po chodníku za příjemnější lokalitu.

Nezapomeňte si s sebou vzít láhev s vodou. Klidně i více než jeden litr. Tekutiny doplňujte i během výkonu, a to nejlépe pravidelně. Nezapomínejte pít. Při nedostatku tekutin vám v lepším případě hrozí bolest hlavy, v tom horším ztráta vědomí. V obchodech snadno najdete běžecké láhve, které vám nebudou při běhu překážet.

nejleginy-treti-lekce-behani-pic-2

Nepodceňujte ochranu před sluníčkem. Ideální je minimálně opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, sluneční brýle a pokrývka hlavy. Je důležité, abyste na sluníčku nezůstávali zbytečně navíc, a to ani při odpočinku.

Pro běhání v létě si zvolte odpovídající oblečení. Ideální je kvalitní dámské tričko z prodyšného a rychleschnoucího materiálu v kombinace se sportovními legínami z funkčního materiálu. Ty mohou mít i tříčtvrteční délku.

Na běhání v létě doporučujeme tyto legíny:

  1Caty70-multicolour  1Tessera70-multicolour BasBlack-Fusion90 (2)

Jak se připravit na půlmaraton?

Když dokážete uběhnout bez větších komplikací 10 kilometrů, začnou pro vás být ze zcela pochopitelných důvodů atraktivní delší trasy. Určitou metou pro každého pokročilejšího běžce je uběhnutí půlmaratonu, tedy 21 kilometrů. Jak začít na takovou vzdálenost trénovat?

Mírně pokročilý běžec potřebuje na přípravu přibližně 3 až 4 měsíce pravidelného tréninku, který zaměří na vytrvalost a odolnost.

Příprava není věda. Při tréninku běhejte delší vzdálenosti, které si budete měřit. Po dni, kdy jste uběhli pořádný kus cesty, si naplánujte den s kratší trasou. Dva týdny před samotným půlmaratonem se již nesnažte lámat rekordy. Mnohem lepší strategií je šetřit síly na velké finále. To však neznamená, že tréninky zcela vynecháte.

nejleginy-treti-lekce-behani-pic-3

Dejte si pozor na přetrénování. Příznaky přetrénování jsou především únava a špatný spánek.

Nezapomeňte na správnou a vyváženou stravu.

Na podzim je to vaše

Trénovat na půlmaraton v průběhu léta je se správným oblečením a vhodným tréninkovým plánem základním předpokladem toho, abyste si váš běžecký sen na podzim splnili. Toto období nabízí celou řadu zajímavých závodů a vy tak máte možnost přesvědčit se o tom, jak velký pokrok jste od samotného začátku vašeho pravideného běhání udělali.